Czas na czytanie – czas na biblioteki cyfrowe
Nasi drodzy Czytelnicy.
W obliczu aktualnej sytuacji wielu z nas stoi przed koniecznością przeorganizowania życia swojego i najbliższych w domu. Wyzwaniem może być pogodzenie obowiązków szkolnych z rodzinnymi, czasem wolnym.
To jest dobry moment na pobycie razem, przetestowanie nowej rodzinnej planszówki czy rozwój zainteresowań.
Wiele aktywności z łatwością zrealizujemy w domu.
Mamy dostęp do atrakcyjnych platform internetowych, które mogą nam pomóc w realizacji naszych pasji, znalezieniu inspiracji i gotowych rozwiązań (np. usługa Empik Premium to między innymi 60 dni na bezpłatne odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków, w tym lektur, oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go)
Zaktualizujmy więc oprogramowanie naszego mózgu i zacznijmy czytać!

Czytanie książek, opowiadań, a poezji w szczególności, to jedna z najszybciej zanikających form aktywności człowieka. Czy to znak czasów, skutki ewolucji i rozwoju technologii? Na pewno. Jednak o czytaniu nie wolno zapomnieć, bo w ten sposób upośledzilibyśmy jedną z najważniejszych umiejętności naszego umysłu.

Czytanie to nie tylko przyjemność,  pozyskiwanie wiedzy i kształtowanie wrażliwości. Czytanie jest też jednym z najważniejszych mechanizmów doskonalenia skomplikowanych funkcji naszego mózgu. W procesy słuchania, czytania i rozumienia tekstów zaangażowane są ogromne jego obszary! Co więcej są to mechanizmy, bez których trudno sobie poradzić w innych sferach naszego życia.

Na pewno marzycie o wspaniałej przyszłości. Czytajcie więc i rozwijajcie głód czytania, a będzie Wam łatwiej realizować marzenia.

Za jakiś czas zapraszamy do biblioteki tam pomożemy Wam ten głód pobudzać i zaspokajać.

Tymczasem szukajcie inspirujących i rozwijających Wasze zainteresowania portali internetowych, dzielcie się Waszymi odkryciami z innymi.

Czekamy na Wasze refleksje, spostrzeżenia, recenzje książek, czy filmów, adresy ciekawych stron internetowych.

Nadsyłajcie je na adres:

biblioteka@4lochelm.pl

Bibliotekarze IV LO

Super, że się odzywacie. Na podstawie waszych maili sporządziliśmy zestawienie stron z bezpłatnym dostępem do książek.

Jeżeli jeszcze z nich nie korzystaliście, to spróbujcie. Miłego czytania.

BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

P.s.

W szkole zapraszamy do biblioteki w tradycyjnych godzinach.

Biblioteka IV LO czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.45 – 15.00

 

Regulamin wypożyczalni

  1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, emerytowani nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
  2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres 3 tygodni.
  3. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek.
  4. Nauczyciel – bibliotekarz może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeśli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
  5. Na prośbę czytelnika nauczyciel – bibliotekarz może zarezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
  6. Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania zbiorów bibliotecznych, wypożyczoną książkę powinien zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.
  7. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki, czytelnik odkupuje taką samą lub inną, wskazana przez nauczyciela – bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej książki zagubionej lub zniszczonej.
  8. Czytelnik rezygnujący z nauki winien rozliczyć się z biblioteką.
  9. Dokumenty elektroniczne, audiowizualne są udostępniane w czytelni.
  10. Wszystkie dokumenty wypożyczone z biblioteki należy zwrócić do biblioteki w wyznaczonym przez nauczyciela-bibliotekarza terminie – przed końcem roku szkolnego.
  11. Czytelnicy mogą wypożyczać książki z biblioteki szkolnej na okres ferii zimowych oraz wakacji.
  12. Uczeń może wypożyczyć książki na okres wakacji pod warunkiem, że rozliczył się z materiałów bibliotecznych (książek, czasopism itp.) wypożyczonych w ciągu upływajacego roku szkolnego w terminie wyznaczonym przez nauczyciela bibliotekarza.
  13. Książki wypożyczone na okres wakacji powinny być odane do biblioteki szkolnej nie póżniej niż do 15 września kolejnego – rozpoczętego bezpośrednio po wakacjach roku szkolnego.
  14. W uzasadnionych sytuacjach nauczyciel – bibliotekarz może zmienić termin zwrotu książek wypożyczonych na wakacje.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: