Łączy nas pamięć

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat, a przede wszystkim wybierali śmierć z bronią w ręku. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

19 kwietnia wolontariusze na ulicach polskich i zagranicznych miast rozdają przechodniom papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Rozdawane żonkile ”związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile” – informuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Społeczność IVL O od początku istnienia #AkcjiŻonkile bierze w niej udział.

W ramach tej akcji klasa If wykonała papierowe żonkile, które zaprezentowała podczas lekcji historii. Brała też udział w transmisji na żywo, organizowanej przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN i oglądała film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia zapraszamy do obejrzenia filmu – Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: