Włoskie reminiscencje

Już od 2018r. IV LO współpracuje z Liceum Językowym, G.Parini w Barzanò. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna nasze bliskie kontakty znacznie ograniczyła. Pomimo tego staramy się tę współpracę kontynuować w formie zdalnej.

Tymczasem przeczytajcie i obejrzyjcie jak ta współpraca przebiegała dotychczas.

Wymiana z Włochami

W dniach 22-26 października 2018 grupa uczniów klas językowych uczestniczyła w wymianie szkolnej we Włoszech.Szkoła partnerska to Liceum Językowe, G.Parini w Barzanò w regionie Lombardia, położona w niedalekiej odległości od wielkich jezior alpejskich, takich jak Como, które było jedną z atrakcji turystycznych tego wyjazdu.Ponadto, uczniowie zwiedzali Mediolan: majestatyczną katedrę, galerię Vittorio Emmanuale II i zamek Sforzów.Młodzież była zakwaterowana w rodzinach, dzięki czemu miała możliwość poznania kuchni włoskiej, zwyczajów i stałego doskonalenia umiejętności językowych. Ponadto uczniowie realizowali merytoryczne założenia wymiany poznając system szkolnictwa, prezentując swoje kraje oraz obserwując lekcje w zaprzyjaźnionej szkole. Uczestniczyli także w wykładzie ze znanym pisarzem i tłumaczem Nicola Manuppelli.

Podróż samolotem z lotniska w Świdniku do Mediolanu była czystą przyjemnością. W przyszłym roku rewizyta, na którąwszyscy z niecierpliwością czekają. Inicjatywa naprawdę udana. Uczniowie z żalem opuszczali słoneczną Italię i nie mogli się rozstać ze swoimi nowymi kolegami.

Opiekunami wymiany byli: p.dyr.Marzena Koprukowniak, p. Dorota Kidała-nauczyciel j.włoskiego oraz p.Katarzyna Śliwińska-nauczyciel j.angielskiego.

Jeżeli jesteś ciekawy, jak o naszej wizycie pisali w prasie włoskiej pobierz artykuł poniżej.

REWIZYTA WŁOSKIEJ MŁODZIEŻY

W dniach 16-20.09.2019 IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej gościło włoską delegację ze szkoły partnerskiej Liceo Linguistico G.Parini z Barzanò.

Ich pobyt był okazją do zaprezentowania historii, tradycji, kultury i nowoczesnego obrazu naszego kraju. Oprócz zwiedzania stolicy i najciekawszych zakątków Lubelszczyzny, uczniowie szkół partnerskich odbyli warsztaty językowe, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, a także wzięli udział w międzynarodowej konferencji pt. „Innowacyjne systemy nauczania na początku XX wieku i obecnie”, która odbyła się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im P.Orsetti.

W programie konferencji wystąpił p.dr Gianni Conti, który przedstawił stulecie kontaktów polsko-włoskich.

Następnie, w ramach wymiany doświadczeń obu szkół, uczniowie z Włoch zaprezentowali włoski system edukacji przedstawili stosowane u nich metody nauczania. Nasza szkoła zaprezentowała dzieło patronki dr Jadwigi Młodowskiej, jakim było wdrożenie systemu Daltońskiego, a także współcześnie realizowany tutoring.

Wielojęzyczność, jako jedna z kompetencji kluczowych, była przedmiotem prezentacji z ramienia PWSZ w Chełmie. Prelegentami byli prof. Jan Kłos oraz dr Tomasz Zygmunt.

Uczniowie rozstawali się z żalem, ale zaplanowane są kolejne spotkania. Tym razem uczniowie IV LO udadzą się do słonecznej Italii.

Spis Powszechny:
Wejdź na spis.gov.pl i spisz się - spis trwa od 1 kwietnia do 30 września.

Informacje o szczepieniach:

Biblioteka – wydarzenia

Zbieramy na ławeczkę

Zbieramy na ławeczkę  upamiętniającą postać Jadwigi Młodowskiej. 

Numer konta bankowego, na które można dokonywać wpłat:

52 1240 2223 1111 0000 3581 4469

Rada Rodziców przy IV LO
w Chełmie

z dopiskiem „ławeczka”.

Wpłacać można też poprzez serwis zrzutka.pl – https://zrzutka.pl/ay5r4c

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

INSTAGRAM

YOUTUBE

dziennik elektroniczny

dziennik

karta szkolna

Archiwalna strona www

Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast