Czas na czytanie – czas na biblioteki cyfrowe
Nasi drodzy Czytelnicy.
W obliczu aktualnej sytuacji wielu z nas stoi przed koniecznością przeorganizowania życia swojego i najbliższych w domu. Wyzwaniem może być pogodzenie obowiązków szkolnych z rodzinnymi, czasem wolnym.
To jest dobry moment na pobycie razem, przetestowanie nowej rodzinnej planszówki czy rozwój zainteresowań.
Wiele aktywności z łatwością zrealizujemy w domu.
Mamy dostęp do atrakcyjnych platform internetowych, które mogą nam pomóc w realizacji naszych pasji, znalezieniu inspiracji i gotowych rozwiązań (np. usługa Empik Premium to między innymi 60 dni na bezpłatne odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków, w tym lektur, oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go)
Zaktualizujmy więc oprogramowanie naszego mózgu i zacznijmy czytać!

Czytanie książek, opowiadań, a poezji w szczególności, to jedna z najszybciej zanikających form aktywności człowieka. Czy to znak czasów, skutki ewolucji i rozwoju technologii? Na pewno. Jednak o czytaniu nie wolno zapomnieć, bo w ten sposób upośledzilibyśmy jedną z najważniejszych umiejętności naszego umysłu.

Czytanie to nie tylko przyjemność,  pozyskiwanie wiedzy i kształtowanie wrażliwości. Czytanie jest też jednym z najważniejszych mechanizmów doskonalenia skomplikowanych funkcji naszego mózgu. W procesy słuchania, czytania i rozumienia tekstów zaangażowane są ogromne jego obszary! Co więcej są to mechanizmy, bez których trudno sobie poradzić w innych sferach naszego życia.

Na pewno marzycie o wspaniałej przyszłości. Czytajcie więc i rozwijajcie głód czytania, a będzie Wam łatwiej realizować marzenia.

Za jakiś czas zapraszamy do biblioteki tam pomożemy Wam ten głód pobudzać i zaspokajać.

Tymczasem szukajcie inspirujących i rozwijających Wasze zainteresowania portali internetowych, dzielcie się Waszymi odkryciami z innymi.

Czekamy na Wasze refleksje, spostrzeżenia, recenzje książek, czy filmów, adresy ciekawych stron internetowych.

Nadsyłajcie je na adres:

biblioteka@4lochelm.pl

Bibliotekarze IV LO

Super, że się odzywacie. Na podstawie waszych maili sporządziliśmy zestawienie stron z bezpłatnym dostępem do książek.

Jeżeli jeszcze z nich nie korzystaliście, to spróbujcie. Miłego czytania.

BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
 4. Aktywuj usługę Empik Premium.
 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

P.s.

Po powrocie do szkoły zapraszamy do biblioteki w tradycyjnych godzinach.

Biblioteka IV LO czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.45 – 15.00

 

Regulamin wypożyczalni

 1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, emerytowani nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.
 2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres 3 tygodni.
 3. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek.
 4. Nauczyciel – bibliotekarz może przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeśli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
 5. Na prośbę czytelnika nauczyciel – bibliotekarz może zarezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
 6. Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania zbiorów bibliotecznych, wypożyczoną książkę powinien zabezpieczyć przed uszkodzeniem lub zniszczeniem.
 7. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki, czytelnik odkupuje taką samą lub inną, wskazana przez nauczyciela – bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej książki zagubionej lub zniszczonej.
 8. Czytelnik rezygnujący z nauki winien rozliczyć się z biblioteką.
 9. Dokumenty elektroniczne, audiowizualne są udostępniane w czytelni.
 10. Wszystkie dokumenty wypożyczone z biblioteki należy zwrócić do biblioteki w wyznaczonym przez nauczyciela-bibliotekarza terminie – przed końcem roku szkolnego.
 11. Czytelnicy mogą wypożyczać książki z biblioteki szkolnej na okres ferii zimowych oraz wakacji.
 12. Uczeń może wypożyczyć książki na okres wakacji pod warunkiem, że rozliczył się z materiałów bibliotecznych (książek, czasopism itp.) wypożyczonych w ciągu upływajacego roku szkolnego w terminie wyznaczonym przez nauczyciela bibliotekarza.
 13. Książki wypożyczone na okres wakacji powinny być odane do biblioteki szkolnej nie póżniej niż do 15 września kolejnego – rozpoczętego bezpośrednio po wakacjach roku szkolnego.
 14. W uzasadnionych sytuacjach nauczyciel – bibliotekarz może zmienić termin zwrotu książek wypożyczonych na wakacje.

Zbieramy na ławeczkę

Zbieramy na ławeczkę  upamiętniającą postać Jadwigi Młodowskiej. 

Numer konta bankowego, na które można dokonywać wpłat:

52 1240 2223 1111 0000 3581 4469

Rada Rodziców przy IV LO
w Chełmie

z dopiskiem „ławeczka”.

Wpłacać można też poprzez serwis zrzutka.pl – https://zrzutka.pl/ay5r4c

zobacz

INSTAGRAM

YOUTUBE

2019/20 – REKRUTACJA, KLASY

plan lekcji

dziennik elektroniczny

dziennik

Szkoła nowych możliwości

UE

BIP

bip

karta szkolna

Archiwalna strona www