Dr House w pigułce, czyli jak rozwiązać medyczne zagadki.
16. września uczniowie z klasy 3d o profilu ratowniczym wzięli udział w wykładach zorganizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Pierwszy wykład pt. „W dobrym rytmie z własnym sercem” poprowadził dr hab. n. med. Bartosz Kondracki. Profesor w obrazowy i jasny sposób opisał działania narządu, który nigdy nie odpoczywa, mięśnia, który nie podlega naszej woli, czyli serca. Wykładowca uzmysłowił naszym uczniom, jak ważne jest dbanie o serce m.in. przez aktywny i zdrowy tryb życia i przedstawił jakie jednostki chorobowe wynikają z zaniedbania tego ważnego narządu.
Drugi wykład prowadzony przez prof. dr hab. n. medycznych Konrada Rejdaka dotyczył mózgu jako organu kierującego wszystkimi funkcjami człowieka. Pan profesor wykazał, że mózg ludzki, mimo że medycyna od dziesięcioleci zajmuje się jego funkcjonowaniem, ciągle jeszcze skrywa swoje nierozwikłane tajemnice. Jak rozpoznawać jednostki chorobowe przez analizę impulsów kory mózgowej? Jak nowoczesna technologia, m.in. implanty mózgowe, mogą pomóc w zastąpieniu uszkodzonych obszarów mózgu? Czy człowiek będzie się mógł w przyszłości posługiwać telepatią w codziennym życiu? Na te i inne pytania ciągle jeszcze medycyna nie odpowiedziała w satysfakcjonujący sposób. Kto wie, może to nasi uczniowie, przyszli lekarze, będą tymi, którzy rozwieją te i inne tajemnice ludzkiego mózgu…