Dzień Dziecka

Czy wiesz, że Dzień Dziecka nie wszędzie obchodzony jest 1 czerwca?

Dzień Dziecka został oficjalnie ustanowiony w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez ONZ obchodzony jest 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. Ta data nie obowiązuje jednak wszystkich krajów, dano im bowiem możliwość obchodzenia tego szczególnego dnia wtedy, kiedy jest to dla nich najwłaściwsze.

Dlaczego 1 czerwca jest obchodzony w Polsce jako Dzień Dziecka?

W naszym kraju – podobnie jak w innych krajach byłego bloku socjalistycznego – Dzień Dziecka po raz pierwszy zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem Sztokholmskim, który wzywał narody do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej.

Od 1952 r. jest to święto stałe. Obchodzone jest zazwyczaj tak, by jak najwięcej radości i przyjemności miały z tego dnia dzieci. Imprezy kulturalne i sportowe, festyny rodzinne, konkursy i dedykowane spektakle kinowe i teatralne, a w sklepach mnóstwo okazji i promocji na zabawki, słodycze i inne prezentowe atrakcje. Dzień Dziecka często obchodzony jest jako święto rodziny, stąd wiele imprez, dedykowanych właśnie całym rodzinom.

A jak i kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka w różnych krajach świata?

Np. we Włoszech i Francji odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Dziecka jest Święto Rodziny – obchodzone 6 stycznia. To okazja do uroczystej rodzinnej kolacji z prezentami i oczywiście dziećmi jako najważniejszymi bohaterami. W niektórych regionach Francji i Włoch tradycją są ciastka z wróżbą.

W Japonii są dwa takie dni w kalendarzu – 5 marca wypada „właściwy” dzień dziecka, obchodzony dawniej jako Święto Chłopców. W dniu tym Japończycy wywieszają przed domami papierowe (lub wykonane z innego materiału) ryby. Z kolei 3 marca świętowany jest Dzień Lalek, czyli Święto Dziewcząt.

W Paragwaju jako dzień dziecka obchodzony jest 16 sierpnia – czyli w rocznicę bitwy o Acosta w 1869 r., podczas której zginęło wiele dzieci. W Argentynie święto dzieci obchodzi się w drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października, a na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.

Niemcy obchodzą Dzień Dziecka dwa razy w roku – 1 czerwca i 20 września. Zwyczaj ten ma związek z okresem zimnej wojny, gdy Niemcy podzielone były na NRD i RFN. W NRD Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono 1 czerwca, w RFN – 20 września. Gdy zburzono mur berliński, ustalono, że Dzień Dziecka obchodzony będzie 20 września, jednak wielu Niemców zostało przy dacie 1 czerwca.

Fotorelacja z 1 czerwca 2021r. w IV LO poniżej

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: