Dzień Projektów Czytelniczych – zdjęcia

W tym roku (2023r.) – 24 marca, powróciliśmy w naszej szkole do tradycji Dnia Projektów Czytelniczych. Celem tego przedsięwzięcia było promowania książek i czytelnictwa.

Uczniowie klas pierwszych, wykazując się wielką wyobraźnią i niezwykłą kreatywnością, zaprezentowali tego dnia różnorodne projekty czytelnicze.

Na scenie mogliśmy obejrzeć widowisko lalkowe, przedstawienia aktorskie, popisy wokalne, filmy i prezentacje promujące czytelnictwo oraz pomysłowe konkursy.

Jaka była atmosfera tego Dnia pokazują poniższe zdjęcia.

Zanim jednak przystąpicie do ich oglądania, przeczytajcie krótki tekst, w którym przedstawiam siedem nieoczywistych powodów dla których warto czytać książki.

  1. Ludzie, którzy czytają książki, żyją dłużej

Zastanawiacie się, w jaki sposób czytanie książek może sprawiać, że żyjemy dłużej? Według naukowców z Uniwersytetu Yale czytanie książek powoduje większe zaangażowanie poznawcze, które poprawia m.in.:

  • słownictwo,
  • koncentrację,
  • usprawnia proces myślenia,
  • wpływa na empatię.

Suma tych pozytywnych aspektów może z kolei wydłużyć życie nawet o 2 lata!

Wyniki badań (przeprowadzonych na ponad 3500 osobach powyżej 50. roku życia) pokazały, że osoby, które czytają książki przez 30 minut dziennie żyją średnio o 23 miesiące dłużej niż osoby, które nie czytają w ogóle lub czytają czasopisma.

A ty, zrealizowałeś już swój dzienny cel?

2. Czytanie sprawia, że jesteśmy bardziej empatyczni

Oddanie się lekturze może ułatwiać kontakt z innymi. Czytanie jest sposobem na ucieczkę od własnego życia, umożliwia poznanie różnych perspektyw i postawienie się na miejscu postaci.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Science”, fikcja literacka może pomóc czytelnikom zrozumieć, co myślą bohaterowie, dzięki poznaniu ich emocji. Patrząc na świat z nowego punktu widzenia, stajemy się bardziej empatyczni, zdolni do pojmowania i akceptowania różnic oraz rozumienia stanów psychicznych, przekonań czy pragnień.

3.Czytanie pomaga lepiej spać

Co daje czytanie książek wieczorem? Okazuje się, że rytuał czytania przed snem może mieć zbawienny wpływ na jakoś naszego snu, a co za tym idzie odpowiedniego odpoczynku po całym dniu zajęć.

Oderwanie się od świecących ekranów pomaga się zrelaksować, bez narażania mózgu na ciągłe pobudzenie dodatkowymi bodźcami. Takie wyciszenie sygnalizuje ciału, że pora na sen, co może nastąpić o wiele szybciej i pozwoli ci się wyspać. Zamiast sprawdzać maile lub surfować po Internecie przed snem, sięgnij po dobrą książkę. Podziękujesz sobie następnego dnia!

4. Czytanie pobudza mózg do wytężonej pracy i utrzymuje go w zdrowiu

Tak, jak trening mięśniowy pomaga zachować zdrowie naszemu ciału, tak czytanie jest ćwiczeniem, które pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Udowodniono, że rozwiązywanie zagadek i czytanie spowalnia demencję i rozwój choroby Alzheimera. Regularne stawianie sobie wyzwań związanych z wysiłkiem intelektualnym buduje zdolność mózgu do radzenia sobie z chorobami typowymi dla wieku dojrzałego. Czytaj więc i ćwicz swój mózg codziennie!

5. Ludzie sukcesu to zapaleni czytelnicy

Jeśli dotychczasowe argumenty dotyczące tego, co daje nam czytanie książek to dla ciebie wciąż za mało, to mamy jeszcze jeden z takich, które potrafią zadziałać na wyobraźnię. Co wspólnego mają współcześni ludzie sukcesu i pionierzy wielu branż? Niemal wszyscy to zapaleni czytelnicy! Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby osiągające wysokie wyniki w swoich dziedzinach stale dążą do samodoskonalenia i odkrywania nowych możliwości. Wiele z nich uważa, że kluczem do sukcesu jest właśnie czytanie, które rozwija kreatywność i pogłębia wiedzę.

Podobno Bill Gates czyta około 50 książek w ciągu roku, a Mark Zuckerberg ma postanowienie, żeby czytać jedną książkę na dwa tygodnie. A jakie są twoje wyniki?

6. Czytanie rozwija i poszerza zasób słownictwa

Oprócz poprawy inteligencji emocjonalnej i poznawczej, czytanie umożliwia dzieciom szybsze poznawanie większej ilości słów, a dorosłym pozwala o nich nie zapominać. Ekspozycja na słownictwo poprzez czytanie jest korzystna dla osiągnięć edukacyjnych uczniów, a czytelnikom w każdym wieku daje możliwość lepszego porozumiewania się np. w bardziej precyzyjny sposób.

Oprócz książek, które warto czytać, bo opowiadają niesamowite historie, pozwalają przeżyć przygodę lub wzbogacają nasza wiedzę, istnieją też te, związane z samorozwojem.

7. Czytanie pomaga się zrelaksować

To zdecydowanie jeden z najlepszych powodów, dla którego warto czytać książki! Opowieść, która pochłania bez reszty lub książka, która eksploruje twój ulubiony temat to doskonały sposób na relaks. Może złagodzić napięcie w mięśniach i pozwala mózgowi odpocząć.

Co ważne, badania sugerują, że czytanie może w znaczący sposób zmniejszyć poziom stresu. Naukowcy z Sussex University w 2009 roku wykazali, że wystarczy zaledwie sześć minut czytania, by zmniejszyć stres u czytelnika nawet o 68%. Dobra książka najlepszym lekarstwem?

Co warto czytać?

Oprócz ulubionych tytułów oraz tych, które pogłębiają naszą wiedzę w wybranym temacie, lista książek, które warto przeczytać jest długa i otwarta.

(opracowano na podstawie tekstu Magdy Tarnawskiej)

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: