Nagrodę Nobla 2024 w dziedzinie literatury przyznano południowokoreańskiej autorce Han Kang. Została doceniona za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.
Han Kang urodziła się w 1970 roku w Gwangju, a gdy miała dziewięć lat, przeprowadziła się z rodziną do Seulu. Jej ojciec Han Seung-won także był szanowanym pisarzem. Swoją karierę rozpoczęła w 1993 roku.
Jedną z jej najbardziej znanych powieści jest „Wegetarianka” z 2007 roku, za którą otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera.
W Polsce ukazało się kilka książek tegorocznej noblistki. Wśród nich jest „Biała elegia”, książka „o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha, a także oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia”. Pisząc „Białą elegię”, Han Kang spędziła w Warszawie kilka zimowych miesięcy. „I właśnie zimowa Warszawa jest jedną z bohaterek książki, obok narratorki i jej zmarłej siostry. Nasze miasto odgrywa tu bowiem kluczową rolę, stając się stolicą tytułowej 'białości’ – która oznacza tu nie tylko śnieg, ale też żałobę i odrodzenie” – pisała w 2018 roku w „Gazecie Wyborczej” Weronika Szczawińska. Nazwa miasta nie pada w książce ani razu, ale nietrudno się domyślić, o jakie miejsce chodzi, ze względu na historyczne detale.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. Przyznająca ją Akademia Szwedzka składa się z 18 członków, wśród których znajdują się szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy. Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, w tym roku składający się z sześciu osób. Nominacje są tajne i zostają ujawnione dopiero po upływie 50 lat od przyznania nagrody.
Do tej pory w historii Akademia Szwedzka doceniła pięciu polskojęzycznych twórców: Henryka Sienkiewicza (1905 rok), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980), Wisławę Szymborską (1996) oraz Olgę Tokarczuk (za rok 2018, przyznana w 2019 roku).