Powszechnie wiadomo jak ważna jest znajomość języków obcych, która zapewnia swobodę poruszania się, pracy i nauki w całej Europie. IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej realizuje założenia Rady Europy w kierunku promowania wielokulturowości i wielojęzyczności oferując szeroką gamę nauki języków obcych, prowadząc klasy dwujęzyczne oraz organizując wycieczki zagraniczne, a także wymiany ze szkołami we Włoszech.
W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła otrzymała grant programu Erasmus+ i dzięki środkom z Unii Europejskiej realizujemy zadania wynikające z projektu”Myślimy krytycznie, uczymy się we współdziałaniu”.
Współpracujemy z dwiema szkołami we Włoszech Liceo Internazionale w Ivrea oraz Liceo B.Russell w Cles.
W ciągu roku szkolnego odbywały się lekcje on-line, podczas których uczniowie poznawali swoich włoskich rówieśników, ich region i zwyczaje świąteczne.
W dniach 12-23 czerwca 2022r. pierwsza grupa uczniów udała się w podróż na spotkanie z historią, kulturą, kuchnią Włoch i zapierającymi dech w piersiach widokami. Tak, potoczna nazwa Italii nie bez kozery, to Bel Paese, czyli piękny kraj. Włochy to morze, góry, alpejskie jeziora, cudowna roślinność i ten klimat śródziemnomorski, który gwarantuje dobry humor każdego dnia.
Poza tym, pogodni i serdeczni ludzie, których tu poznaliśmy i którzy uczynili nasz pobyt podróżą marzeń.
Bogaty program obejmował krótki pobyt nad Adriatykiem w miejscowości Bibione, gdzie odbywały się zajęcia integracyjne,rekreacyjne, ale także zajęcia dydaktyczne.
Następnie na trasie przejazdu grupa zwiedziła Wenecję, aby docelowo dotrzeć do Alpen Hotel Rabbi skąd wyruszaliśmy na codzienne zajęcia w szkole lub wycieczki do Trento, San Romedio ,Werony i nad największe alpejskie jezioro Garda. Takie lekcje historii, kultury i ekologii w terenie to doskonała forma przyswajania wiedzy.
Do szkoły dojeżdżaliśmy busem i pociągiem. Liceum B.Russell to przepiękna, nowoczesna, duża szkoła,która znajduje się w urokliwym miasteczku Cles. Młodzież szybko nawiązała ze sobą dobry kontakt, uczestniczyła w zajęciach na temat zrównoważonego rozwoju, przedstawiała swój kraj, region oraz spędzała ze sobą wolny czas.
Uczniowie wzięli także udział w konferencji prowadzonej przez Pana Gianni Conti na temat relacji polsko-włoskich oraz wydarzeń II wojny światowej.
Zgodnie z tytułem projektu uczniowie konfrontowali historyczną ocenę wydarzeń widzianą oczami Włochów i Polaków. Przeszłość stała się też mostem do odniesień obecnej wojny na Ukrainie.
Podsumowaniem bloku zajęć z tej tematyki były zajęcia plastyczne, kiedy uczniowie malowali plakaty na temat wartości europejskich, pokoju, tolerancji i zrównoważonego rozwoju.
Z ramienia włoskiej szkoły zaangażowani byli następujący nauczyciele – Pani Teresa Periti- dyrektor szkoły, Panie : Cristina Lastorto, Aurora Dionisi, Lori Reich, Marina Falcone oraz Giovanna Valentini.
Widoki z okien pensjonatu położonego w Alpach, przepyszna kuchnia lokalna, rodzinna atmosfera powodowały, że chciało się tutaj zostać jak najdłużej, ale niestety czas szybko minął tak jak zawsze, kiedy nie ma nudy, dużo się dzieje i wszyscy są szczęśliwi.
Relacje uczestników wyjazdu opisują dokładniej co przeżyli i co zobaczyli.
Zachęcamy do lektury i obejrzenia zdjęć dokumentujących nasz pobyt.
Opiekunami były Panie: Dorota Kidała-koordynator projektu, Katarzyna Śliwińska, Barbara Litwin oraz Agnieszka Kowalska. Kolejna mobilność przewidziana jest na październik.
VAl di NON
VAL di SOLE
TRENTINO