Dzień Dantego Alighieri

Danted?

#czytamDantego

                Włoski rząd ustanowił 25 marca Dniem Dantego Alighieri. Poeta, autor „Boskiej Komedii”, jest uważany za jednego z ojców współczesnego języka włoskiego.

Ustanowienie Dnia Dantego ma związek z przypadającą w tym roku 700 rocznicą śmierci poety. 

                Z tej to okazji Ambasada Włoch w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Warszawie i Oddział w Krakowie przygotowali serię wydarzeń we współpracy z instytucjami akademickimi, szkołami i lokalnymi ośrodkami kultury, jak również z Komitetami Dante Alighieri w Polsce.(https://iicvarsavia.esteri.it/iic_varsavia/pl/avvisi/anno-dantesco.html ).

25 marca, by uczcić “Danted?”, przewidziane zostały wydarzenia mające połączyć, w jednej idealnej wspólnej lekturze „Boskiego Poety”, obywateli polskich i włoskich tu mieszkających, uczniów liceów, studentów uniwersyteckich, wykładowców. 

Polskie szkoły, w których uczony jest język włoski, katedry italianistyki polskich Uniwersytetów i Komitety Dante Alighieri zostały zaproszone prze Włoski Instytut Kultury w Warszawie i w Krakowie, do przeczytania i skomentowania Boskiej Komedii wraz ze swoimi studentami . Do przedsięwzięcia dołączyło ok. 20 liceów, wśród nich znalazła się nasza szkoła, jedna szkoła podstawowa i wszystkie katedry italianistyki w Polsce (15). Popołudniu tego samego dnia większość katedr i Komitety Dante Alighieri połączą się bezpośrednio, na platformie online, z Ambasadą i Instytutami Kultury, by tchnąć życie w lekturę fragmentów trzech pieśni, wykonaną przez studentów, poprzedzi je krótkie pozdrowienie Ambasadora Włoch w Warszawie, J.E. Aldo Amati i wprowadzenie największej badaczki Dantego w Polsce, Prof. Marii Maślanka-Soro z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Polecamy kontakt z wersetami „Boskiej Komedii” w interpretacji naszych zdolnych uczniów oraz studentki filologii romańskiej z KUL, odbywającej praktyki w naszej szkole.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: