Poczuj się jak senior na Uniwersytecie Medycznym

25. maja 2023r. uczniowie IV LO wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Dni Otwartych Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy warsztat odbył się w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa UM. Wraz z koordynatorem zajęć, Panią dr n. med. Małgorzatą Pabiś, przyszli studenci pielęgniarstwa przybliżyli naszym uczniom odczucia fizyczne i psychiczne, jakie towarzyszą osobom starszym w życiu codziennym. Aby poczuć się 40-50 lat starzej, uczniowie założyli specjalne kombinezony i gogle seniora. Towarzyszące temu wrażenie ociężałości, ograniczoności ruchowej i zawężone pole widzenia, przyczyniały się do tego, że takie proste czynności jak jedzenie, picie, czytanie czy chodzenie przysporzyły niemałych problemów uczestnikom warsztatów. Zajęcia takie pomagają zrozumieć ludzi starszych i zwiększają wrażliwość na trudności jakich doświadczają w życiu codziennym.

Ponadto uczniowie mogli porozmawiać z przyszłymi adeptami pielęgniarstwa na temat specyfiki ich zawodu i arkanów studiowania na UM. Była też foto-budka, której efekty można zobaczyć na zdjęciach.

Drugi warsztat, „Środki obezwładniające i broń palna oraz skutki i działania”, był już dla ludzi o mocnych  nerwach. Odbył się on w Zakładzie Medycyny Sądowej UM. Na początku uczniowie zaznajomili się z rodzajami broni palnej oraz zasadami ich działania, od pierwszych muszkietów, przez rewolwery, aż do broni maszynowej i paralizatorów. Następnie uczniowie dowiedzieli się jaką rolę odgrywa medycyna sądowa  w archeologii i historii. Na zdjęciach widzimy np. szkielet odnalezionego legionisty, który dzięki wiedzy medycznej został zrekonstruowany; ustalono poza tym, jego wiek, płeć, prawdopodobną przyczynę zgonu oraz jego okoliczności.

Warsztaty zostały urozmaicone spacerem po lubelskim Starym Mieście przy pięknej, słonecznej pogodzie oraz obligatoryjnym zwiedzaniem jednej z lubelskich galerii – oczywiście handlowych.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: