Śladami historii

W środę – 19.09.2023r., młodzież naszej szkoły, wraz z nauczycielami: p.Barbarą Litwin, p.Tadeuszem Kapicą oraz p.Renatą Obcarską, wybrała się na wycieczkę do Włodawy, podczas której uczniowie obejrzeli to wielokulturowe miasto, jego obiekty sakralne i wzięli udziału w  zajęciach dotyczących kultury żydowskiej, w Muzeum – Zespole Synagogalnym.

Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.

Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze powstał na przełomie kwietnia i maja 1942 r., jako drugi, po Bełżcu, ośrodek eksterminacji Żydów w ramach „Aktion Reinhardt”.

Pierwsze transporty do obozu zagłady w Sobiborze przybyły prawdopodobnie już pod koniec marca albo na początku kwietnia 1942r. Od maja tego roku rozpoczął się systematyczny proces zagłady, który trwał do końca czerwca. Do obozu przywożono wówczas Żydów z części dystryktu lubelskiego. Jednocześnie zaczęto też kierować tutaj transporty z Żydami z Austrii, Niemiec, Czech i Słowacji.

W lipcu 1943 r. Heinrich Himmler podjął decyzję o przekształceniu obozu zagłady w Sobiborze w obóz koncentracyjny.

W lecie 1943 r. wśród więźniów zawiązała się grupa planująca stawienie oporu władzom obozu na wypadek jego likwidacji. Ruch oporu miał dwóch liderów – Leona (Lejba) Feldhendlera, który reprezentował tzw. starych więźniów – przeważnie polskich Żydów, oraz Aleksandra Peczerskiego stojącego na czele grupy jeńców sowieckich.

14 października 1943 r. w obozie wybuchło powstanie. Po zabiciu kilku członków SS oraz strażników licznej grupie więźniów udało się uciec. Do końca wojny przeżyło 60 osób z tej grupy rebeliantów.

Po powstaniu Niemcy postanowili zlikwidować obóz. Więźniowie żydowscy sprowadzeni z obozu zagłady w Treblince rozbierali baraki oraz komory gazowe. Po zdemontowaniu urządzeń obozowych grupa ta została rozstrzelana.

W literaturze przedmiotu szacuje się, że w Sobiborze zamordowano od 130 tys. do 300 tys. osób. Badania przeprowadzone przez Roberta Kuwałka, opublikowane w 2014 roku, wskazują, że liczba ofiar Sobiboru wyniosła około 170–180 tys. osób.

Dziś w lasach Sobiborskiego PK i na terenie skrzętnie ukrytego przez Niemców obozu jest wyjątkowe Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: