Wróćmy do Życzliwości

Dzień Życzliwości obchodzimy 21 listopada. Pełna nazwa tego dnia brzmi Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Światowy Dzień Życzliwości narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Autorami tego pomysłu byli bracia Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem. 

Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Chcieli również uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień funkcjonuje w 180 krajach.

Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był Wrocław. Hasłem w 2006 r. stało się wówczas „Znajdź się wśród Życzliwych”. Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta są wesołe i kolorowe grafiki Andrzeja Tylkowskiego, który zajmuje się ich tworzeniem już od 18 lat. W 2007 r. z okazji Dnia Życzliwości we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek. Jego szeroki uśmiech ma poprawiać dzień wszystkim mieszkańcom miasta.

W 2023 roku Dzień Życzliwości we Wrocławiu odbywa się pod hasłem „Wróćmy do Życzliwości”. W obliczu wciąż trwającego konfliktu w Ukrainie i kolejnego w Izraelu widzimy, że gdy przestają się liczyć dobra wola i zrozumienie to świat idzie w złym kierunku. Musimy więc wrócić do źródła i odbudować życzliwość w kontaktach międzyludzkich.

Tego dnia przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi! Bądź także uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy, w szkole czy w pracy osób. Zrób coś miłego, pogawędź z sąsiadem czy ustąp miejsca w autobusie. Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc! Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi.

Przyłączcie się do akcji Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia, na dużej tablicy, naprzeciwko sekretariatu, będzie można zapisać, na przygotowanym słoneczku, swoje pozdrowienie, miłe słowo dla innej osoby.

Opracowano na podstawie

https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzien-zyczliwosci-we-wroclawiu

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: