Samorozwój

Moc, jaką mają afirmacje

Afirmacje, to regularnie/często powtarzane pozytywne sentencje, które mogą dotyczyć nas samych, naszego życia, innych ludzi lub świata. Są one wykorzystywane m.in. przy pracy nad samooceną lub poprawieniem naszej sytuacji życiowej. Umiejętność właściwego korzystania z nich może znacznie wpłynąć na jakość naszego życia i samopoczucia oraz postrzeganie siebie, a nawet pomóc w walce z przewlekłym stresem czy negatywnymi emocjami.

Jak działają afirmacje?

Skuteczność afirmacji ma swoje podłoże w oddziaływaniu na ludzką podświadomość. Powtarzane w ten sposób wyrażenia i przekonania trafiają właśnie do niej, gdzie też kodowane są razem z naszymi doświadczeniami i wnioskami z przeszłości, po które sięgamy w życiu codziennym, działając tym samym na naszą percepcję. Mówiąc prosto – gdy powtarzamy coś metodą afirmacji, nawet jeśli nie zmienia to naszego bieżącego myślenia, jest to zapamiętywane przez nasz umysł i „przechowywane na później”, z czasem kształtując zupełnie nową linię opinii i skojarzeń. Osoby zgłebionej w ten temat często twierdzą, że gdy powtarzamy pewne myśli wielokrotnie, z czasem (często nieświadomie) zaczynamy w nie wierzyć, co jest poparte nie tylko opiniami ludzi, którzy doświadczyli realnych efektów tej metody, ale też badaniami i wypowiedziami ekspertów. Potocznie określa się taką sytuację jako „zmianę mindset’u”

Afirmacje a manifestacja

Istnieje także drugi, odbiegający już od tłumaczeń psychologicznych, sposób rozumienia afirmacji i ma on w istocie wiele wspólnego właśnie z manifestacją, ponieważ oba te zagadnienia zakładają, że wypuszczane od nas myśli i twierdzenia odbierane są przez wszechświat i spotykają się z odzewem z jego strony. Znaczy to tyle, że gdy wysyłamy w świat jakieś intencje, on reaguje, zsyłając nam okazje i możliwości, dające rozwój w scharakteryzowanej w ten sposób dziedzinie.

Różnią się jednak przede wszystkim tym, czego dotyczą. Manifestacja najczęściej skupia się wokół naszych celów, pragnień, tego co chcemy osiągnąć, natomiast afirmacje na ogół wiążą się z tym, kim jesteśmy i naszego stosunku do ludzi/świata (lub na odwrót). Rzecz jasna, nie kolidują one ze sobą i mogą być stosowane zamiennie, jednak warto zdawać sobie sprawę z obu technik, by móc lepiej dostosować je do własnych potrzeb.

Warto też dodać, że ta metoda afirmacji wciąż badana jest przez wiele instytucji i jak dotąd większość naukowców skłonnych jest raczej ku teorii,  że wpływ naszych myśli na fizyczną rzeczywistość jest niemal żaden lub tak mały, że w praktyce niemożliwy do zauważenia. Rzecz jasna, mimo to manifestacja wciąż znajduje swoich zwolenników i stosowanie jej jest jedynie kwestią wiary i wolnej woli.

Nieskuteczność i szkodliwość afirmacji

Mówiąc o afirmacjach, nie można nie poruszyć bardzo istotnego wątku-mogą one okazać się nieskuteczne, czy nawet pogorszyć nasz stan w sytuacji bardzo niskiej samooceny. O podłożu tego zjawiska i dokładnej analizie badań na ten temat przeczytać można na stronie ROZWOJOWIEC.PL, w artykule pt. „Afirmacje: czym są, czemu nie zawsze działają i jak je poprawnie stosować”. W skrócie jednak kluczem do uzyskania pozytywnych efektów stosowania afirmacji jest samo podejście, ponieważ u osoby z zaniżonym poczuciem własnej wartości wywołać mogą one odwrotny efekt. Prawdopodobnie dzieje się tak w wyniku silnego braku wiary w wypowiadane sentencje. Warto mieć bowiem na uwadze, że afirmacje nie mają magicznych właściwości i nie są w stanie naprawić naszego postrzegania siebie czy innych aspektów świadomości, jeśli jesteśmy nastawieni mocno negatywnie, wtedy eliminujemy również potencjalne działanie Placebo, które jak się okazuję, jest skuteczne w technice afirmacji.

Jak prawidłowo używać afirmacji

Jak już zostało powiedziane, korzystanie z sentencji, które usilnie kłócą się z naszym tokiem myślenia, może powodować tzw. konflikt interesów i pewnego rodzaju bunt. Jak więc radzić sobie w takiej sytuacji? W tym samym artykule, wspomnianym przedtem, autor oferuje bardzo ciekawy sposób rozwiązania tego problemu – tworzenie afirmacji w formie pytań.

Taki zabieg pozwala nam uaktywnić myślenie i prowadzenie rozważań, oraz  czynne poszukiwanie odpowiedzi. Jeśli już postanowimy zastosować afirmację, przykładowo o tematyce atrakcyjności zewnętrznej, zadawanie pytań z serii „dlaczego”, a następnie odpowiadanie na nie może niezwykle wzmocnić naszą samoocenę, ponieważ nie jest to już samo działanie na podświadomość, ale przede wszystkim logika i odnajdywanie sensu w tym, co o sobie mówimy. Sens ma dla nas wiara w coś, na co mamy argumenty, dlatego właśnie ta metoda jest tak skuteczna, i rzecz jasna, dobra dla każdego, również dla tych, którzy chcą jedynie wzmocnić swoją samoocenę.

Jak zacząć?

Osobom początkującym lub tym, którzy chcieliby stosować afirmację w przerwach od pracy, w trakcie czynności dnia codziennego lub na spacerach, z pewnością spodoba się słuchalna forma afirmacji, dostosowanych tematycznie do naszych potrzeb. Platformy takie jak YouTube czy Spotify oferują tysiące nagrań z afirmacjami, które wystarczy dobrać do naszych aktualnych intencji. Jest to wygodne, niewymagające oraz przyjemne, a na dłuższą metę, także korzystne.

Przykładowe afirmacje (tu: na poczucie własnej wartości) przedstawia pani Anna Aftowicz, pracująca jako coach biznesu i sposobu myślenia, w swoim materiale: „Afirmacje POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI” , na której koncie znaleźć można wiele więcej szczegółowych i profesjonalnych materiałów o podobnej tematyce.

Oczywiście osoby czujące taką potrzebę i świadome tego, czego oczekują, mogą same układać swoje afirmacje. Warto skupić się tu zarówno na stwierdzeniach ogólnikowych, jak i dostosowanych konkretnie do nas i naszej sytuacji. Pomocne może okazać się także spisywanie najczęściej występujących emocji w momencie, gdy spotyka nas jakieś negatywne doświadczenie, a następnie przepracowywanie ich w formie pozytywnych fraz. To pozwoli nie tylko uświadomić nam naszą wartość,  ale także lepiej zrozumieć samych siebie.

Aut. Gaja Duda

Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
800 12 12 12

dziennik elektroniczny

dziennik

Biblioteka – wydarzenia

mLegitymacja

Narzędzie online umożliwiające łatwe, szybkie i samodzielne wykonanie zdjęcia do mLegitymacji.

więcej >> mlegitymacja

zobacz

YOUTUBE

kontakt do Koordynatora: tel. 531 392 858, adres mail studio@lupi.pl

karta szkolna

Archiwalna strona www

Informacje o szczepieniach: