MOTYWACJA. SKĄD BRAĆ PALIWO NA DROGĘ DO CELU?
Kiedy masz już sprecyzowany cel, przyjrzyj się swojej motywacji. Możesz określić to na skali. Nadaj swojemu celowi sens i pamiętaj, po co to robisz.
JAK WPROWADZIĆ ZMIANĘ.
OD DECYZJI DO DZIAŁANIA.
Podejdź do czekających Ci zmian z głową i … właściwym planem działania. Przeanalizuj poniższą grafikę i zastosuj podane etapy.
TWOJE ZASOBY – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO DROGI
Zanim wyruszysz w drogę ku ambitnym celom, zadbaj o to, by mieć wszystko, co będzie Ci potrzebne. Już samo gromadzenie zasobów, ich wielość i różnorodność podniosą Twoją motywację do działania.
USTAL SWÓJ CEL, CZYLI JAK NIE ZEJŚĆ NA MANOWCE
Zdarza się, że w połowie drogi odechciewa nam się iść dalej, albo w końcu odkrywamy, że pragnęliśmy czegoś innego. Co zrobić, by szczęśliwie osiągnąć cel? Właściwie go ustalić!
PRZYPOWIEŚĆ O TALENTACH
Przeczytaj proszę opowieść, a następnie zastanów się, jak Ty wykorzystujesz swoje talenty. A zatem…
„Kto nie wykorzystuje swojego talentu, swoich umiejętności, czy zainteresowań i nie urzeczywistnia swoich tęsknot oraz marzeń – powiedział mistrz – podobny jest do człowieka, który zakopał pod drzewem wielki skarb. Co piątek wykopywał go, zanurzał ręce w złocie oraz w klejnotach i w świetle latarni wpatrywał się godzinami w swój skarb. Pewnego razu podejrzał go złodziej. Następnej nocy obrabował jego kryjówkę, po czym znikł wraz ze złotem i kosztownościami. Kiedy skąpiec w następny piątek chciał wykopać swój skarb, zastał tylko pusty dół. W głos ubolewał nad swoją stratą, przeklinał złodzieja, pomstował i krzyczał, tak że zbiegli się sąsiedzi, by zobaczyć, co też się stało. Dowiedziawszy się o skrywanym bogactwie skąpca, jeden z nich spytał go:– Czy nic ze swojego skarbu nie zużyłeś dla siebie?– Nigdy w świecie bym się nie rozstał nawet z jednym z moich dukacików i na nic innego bym ich nie zamienił. Przychodziłem tu potajemnie w każdy piątek, by tylko sobie popatrzeć na nie w spokoju.Wówczas sąsiad powiedział:– Jeśli do tej pory nie korzystałeś ze swojego skarbu, równie dobrze możesz dalej przychodzić tu co tydzień i patrzeć na pustą dziurę.”
Norbert Lechleitner
I teraz pytania do refleksji:
Co czujesz po przeczytaniu?
Jaka mądrość płynie dla Ciebie z tej opowieści?
Co chcesz z niej wziąć dla siebie?